SMULY ry:n kunniajäsenyys Erja Joukamo-Ampujalle

Kuva: Patrik Stenström

Suomen Musiikkilääketieteen Yhdistys on vuosien saatossa nimennyt 5 kunniajäsentä: Irma Nyholm 2005, Eckart Altenmüller 2011, Martti Vastamäki 2015, Aslak Savolainen 2015 ja Miikka Peltomaa 2015. Kunniajäsenyys yhdistyksessä on merkittävä tunnustus, joka useimmiten myönnetään yhdistyksen pitkäaikaiselle aktiiville jäsenelle, jolla on ollut merkittävä panos yhdistyksen toimintaan ja kehitykseen. Suomen musiikkilääketieteen yhdistys on viimeksi myöntänyt kunniajäsenyyden 7
vuotta sitten. Nyt käsillä oleva 22-vuotisjuhla on hieno ajankohta ja tilaisuus kunnioittaa, kiittää ja arvostaa yhtä yhdistyksen jäsenistä kunniajäsenyydellä.

Muusikko, pedagogi, käyrätorvitaiteilija Erja Joukamo-Ampuja on omalla muusikon tontillaan kotimaassa ja kansainvälisesti arvostettu huippuammattilainen. Erja on ollut mukana Suomen Musiikkilääketieteen yhdistyksen toiminnassa aivan sen alkumetreiltä alkaen. Erja valittiin
yhdistyksen hallitukseen sen ensimmäisenä muusikkojäsenenä joulukuussa 2001. Erja on ollut aktiivinen työmyyrä ja aina luotettava yhteistyökumppani niin yhdistyksen tehtävissä kuin laajassa yhteistyössä Sibelius-Akatemian kanssa. Erjan rooli Sibelius-Akatemian musiikkilääketieteellisen opetussisällön kehittämisessä ja toteuttamisessa on ollut ratkaisevan tärkeä. Erja on ollut kysytty opettaja ja luennoitsija niin Suomessa kuin ympäri maailman ja jakanut terveysteemoilla terästettyä pedagogista osaamistaan laajasti. Erjan työpanos suomalaisen
muusikon terveydelle ja Suomen Musiikkilääketieteen Yhdistykselle on poikkeuksellisen merkittävä ja kiistaton ja hänen kunniajäsenyytensä yhdistyksessä on kunniaksi yhdistykselle.

Suomen Musiikkilääketieteen yhdistyksen hallitus päätti edellä mainituin, alunperin Miikka Peltomaan ehdotuksessaan muotoilemin perustein, myöntää Erja Joukamo-Ampujalle yhdistyksen kunniajäsenyyden. Valinta julkaistiin yhdistyksen 22-vuotisjuhlien iltajuhlassa Tampereen raatihuoneella lauantaina 8. lokakuuta 2022.


Erjan terveiset:

"On kunnia olla kunniajäsen, kiitos ja kumarrus. Olen ilokseni saanut jo kauan olla osa aktiivisten ja innovatiivisten, muusikon terveyttä edistävien ammattilaisten ryhmää. Olemme saaneet paljon oppia toisiltamme ja kehittäneet paljon asioita yhdessä. Kiitollisin mielin,

Erja"